5/5 - (10 امتیاز)

شیشه خم - شاه شیشه

با توجه به ترکیب خلاقیت و پیشرفت‌ تکنولوژی در صنایع مختلف، در سال‌های اخیر تولید محصولات متنوع و جذاب در بخش‌های گوناگون مشاهده می‌شود. شیشه خم از جمله این محصولات جدید هستند که زیبایی فوق‌‌العاده و خلاقیت شگفت‌انگیزی دارند. اگر شما نیز قصد دارید از این شیشه‌های جدید و کاربردی استفاده کنید، بهتر است مطالعه ادامه این مطالب را از دست ندهید:

با شیشه خم بیشتر آشنا شوید

در مرحله اولیه که یک شیشه تولید می‌گردد، شکلی صاف و تخت دارد. اما مواردی پیش می آید که برای طراحی های خاص و متفاوت، نیاز به شیشه‌هایی که در حالت خم و منحنی باشند، احساس می‌شود. این مسئله باعث طراحی و تولید شیشه قوس‌دار شده است. ساخت این شیشه بدین صورت است که با مقدار مشخص شده حرارت، حالت‌گیری شیشه صورت می‌گیرد. اما این حرارت باعث ذوب شدن شیشه نمی‌شود و شیشه همچنان حالت خشک و سخت‌بودن خود را حفظ می‌کند. شیشه‌ای که به صورت منحنی شکل گرفته است، پس از سرد شدن، همچنان در شکل مورد نظر باقی می‌ماند.

تکنولوژی خم کردن شیشه

معمولا شیشه‌های خم با تکنولوژی‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از تکنولوژی‌های تولید این محصول عبارتند از:

 • خم کردن و حرارت دادن: معمولاً ابتدا شیشه تا ۶۳۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود. پس از آن در محل خم کردن، تا شعاع مورد نظر خم می‌گردد. خم کردن شیشه بیشتر به شکل استوانه‌ای صورت می‌گیرد. اما خم کردن چندجهته نیز امکان‌پذیر .است
 • خم کردن داغ: در این روش، از قالب جهت فرم‌دادن شیشه استفاده می‌شود و شیشه بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌بیند و شکل قالب مورد نظر را به خود می‌گیرد. این تکنولوژی امکان متعددی از خم کردن شیشه به شکل‌‌های مختلف را فراهم آورده است.
 • خم کردن سرد: بعد از حرارت دیدن شیشه، می‌توان عمل خم کردن در دمای معمولی اتاق را انجام داد. به این ترتیب، شیشه ویژگی‌های شیشه حرارت دیده یا همان شیشه سکوریت را خواهد داشت. شیشه در داخل دستگاه در فریم مخصوص قرار می‌گیرد و طی اعمال مکانیکی خم می‌شود.
 • خم کردن لمینت: خم کردن لمینت شیشه در واقع ترکیبی از خم داغ، سرد و لمینت است.

کاربرد شیشه خم - شاه شیشه

کاربرد شیشه خم

به طوری کلی می‌توان از شیشه‌های خم در موارد متعددی استفاده کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 • شیشه خم رومیزی

این نوع شیشه در اداره‌ها و میزهای رسمی و حتی برای استفاده در منازل مسکونی هم کاربرد زیادی دارد. شیشه خم رومیزی می‌تواند به تنهایی یک میز شیشه‌ای باشد و جدا از سایر اجزا عمل کند. برای ایجاد این شیشه باید بیشترین زاویه ممکن را جهت ساخت آن به کار برد تا میز بتواند بیشترین تحمل وزن را داشته باشد. لبه‌های شیشه قوس‌دار رومیزی به طور کامل دیاموند خورده و صاف می‌شود که خطر جانی نداشته باشد. رنگ‌های شفاف و دودی بیشترین استفاده در این شیشه را دارند. شیشه‌های قوس‌دار در دکوراسیون مدرن رایج هستند و در عین سادگی، از زیبایی خیره‌ کننده‌ و فوق‌العاده ای برخوردار هستند.

 • شیشه خم فروشگاهی

جنس این شیشه‌ها برای وضوح دید ویترین از شفافیت ویژه‌ای برخوردار است. برای ساخت شیشه خم ویترینی اصولا از شیشه‌های سوپرکلیر استفاده می‌‌شود تا شفافیت بالایی داشته باشند. شیشه‌های خم فروشگاهی در مقایسه با شیشه‌های صاف، جلوه‌‌ای چند برابر ایجاد می‌‌کنند و ممکن است با استفاده از همین قدرت جذب بالا، توجه مشتریان را به خود جلب کند.

 • شیشه خم ساختمانی

شیشه خم در فرآیند خم‌شدن قادر به تحمل وزن بسیار بالاتری نسبت به شیشه‌های صاف است. در نتیجه مقاومت بالایی دارد. این ویژگی شیشه موجب شده است که استقبال گرمی از این شیشه در صنایع ساختمانی شود و برای قسمت‌های مختلف ساختمان از آن می‌توان استفاده نمود. شیشه منحنی را می‌توان در داخل برج‌ها جهت جلوه‌دادن به ورودی، لابی هتل‌ها و ساختمان‌ها استفاده کرد. همچنین جهت استفاده برای تراس‌ها و پنجره‌های خم می‌توان از این شیشه بهره برد. مجتمع‌های تجاری و هتل‌های مجلل در شکل‌های نیم‌دایره و دایره کامل نمونه‌ای بارز از شیشه خم ساختمانی هستند که نشان از طرفداران این نوع شیشه‌ها در اکثر نقاط دنیا دارد.

 • شیشه خم آکواریوم

شیشه خم نسبت به شیشه‌های تخت و صاف در ساخت آکواریوم‌های شیشه‌ای نمای چند برابر خیره کننده‌تر دارد. در تونل‌های شیشه‌ای و آکواریوم‌های دریایی استفاده از این شیشه، بسیار جلوه زیبایی ایجاد می‌کند. شیشه خم آکواریوم علاوه بر جلوه زیبا از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است؛ بنابراین معمولا برای ساخت این مدل شیشه، از شیشه لمینت استفاده می‌شود که شدت صوت را هم تا حدی می‌گیرد. ابعاد شیشه خم آکواریوم مهندسی جهت ظرفیت گنجایش آب، درجه شکست صوت و مقدار تحمل فشار به دست می‌آید و کاری بسیار تخصصی است. لایه‌های لمینت با طلق های مخصوص  pvb به هم متصل می‌شوند و دوام زیادی دارند.

 • آسانسورهای شیشه ای

آسانسورهای شیشه‌ای از مهم ترین المان‌هایی هستند که در ساخت‌وساز و طراحی ساختمان‌ها به کار می‌روند. از آن جایی که کابین آسانسورها باید شکل جمع و جوری داشته باشند، پس باید از شیشه‌های منحنی برای پوشاندن دورتادور کابین‌ها استفاده شود. این شیشه‌های خم می‌توانند کارایی بالایی برای ساخت کابین آسانسورهای کوچک تر، قابل کنترل‌تر و سبک‌تر داشته باشند.

انواع مدل های شیشه خم - شاه شیشه

انواع شیشه خم

۱. شیشه خمیده لمینت

در این مدل یک لایه مازاد PVB بین دو شیشه قرار داده شده است. این ویژگی باعث استحکام بالا شیشه گردیده است. در صورت ترک خوردن، تکه‌ها نمی‌ریزند بلکه به کمک لایه PVB شیشه لمینت، در جای خود ثابت می‌مانند.

۲. شیشه خم سکوریت

در فرآیند ساخت شیشه منحنی با استفاده از شیشه سکوریت، قبل از خنک شدن در راستای تمپر کردن آن اقدام می شود. در نتیجه به واسطه تنش های کششی و فشاری، شیشه خخم سکوریت استحکام زیادی به دست می‌آید. اگر چه در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می‌شود و احتمال ریزش آن ها، پراکنده شدن و آسیب به افراد وجود دارد.

۳. شیشه خم آنیل شده

از این مدل بیشتر برای ویترین فروشگاه‌ها که ایمنی، چندان ضرورت ندارد، استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از شیشه خم

شیشه‌های خم دارای مزایای متعددی هستند که برخی از آنها عبارتند از:

 • شفافیت

شیشه‌های خم هرچقدر هم که با شیشه‌های معمولی تفاوت داشته باشند، اما باز هم با آنها یک شباهت دارند، شیشه‌های خم مانند شیشه‌های معمولی از شفافیت بر خوردار هستند. ماهیت شفاف این شیشه‌های خم به طراحان این امکان را می‌دهد تا آنها بتوانند با جریان نور بازی کنند و جلوه‌های جالبی را به وجود آورند و حتی میزان نور طبیعی که از داخل می تابد را به حداکثر برسانند. نور طبیعی می‌تواند در داخل ساختمان فضای مطبوع‌تری ایجاد نماید و آن را برای ساکنین دلنشین‌تر کند.

 • زیبایی شیشه

شیشه‌های خم یک نمونه زیبایی خاص به شما هدیه می‌کنند. این نوع شیشه‌ها خاصیت تطبیق‌پذیری و انعطاف‌پذیری در خودشان دارند که باعث می‌‌شود تا بتوانند در هر نقطه ‌ای از منازل و محل کار و دکوراسیون‌ها استفاده شوند. این شیشه‌ها به معماران و طراحان داخلی اختیارات بیشتری می‌‌دهند و باعث می‌شوند تا آنها بتوانند انتخاب‌های بهتری در زمینه شیشه داشته باشند. در نتیجه اشکال مختلف شیشه را برای ایجاد جلوه های جذاب و زیبا استفاده کنند.

 • مقاومت

این شیشه‌های خم شده مقاومت و دوام بیشتری نسبت به شیشه‌های معمولی و ساده دارند. به خاطر اینکه حمل و نصب شیشه‌های خم نسبت به شیشه‌های معمولی بسیار سخت‌تر و چالش برانگیزتر است، پس این نیاز به وجود می‌آید این شیشه‌‌ها ایمن‌‌تر تولید شوند. شیشه‌های خم برای ایمن‌شدن به صورت شیشه سکوریت ساخته می‌شوند. در صورت مقاوم بودن شیشه ها، آنها دیرتر به مشکل بر می‌خورند. در نهایت این باعث می‌ شود تا کم تر به تعمیر احتیاج پیدا کنید و با هزینه‌‌های زیادی مواجه نشوید. همچنین شیشه های خم را می توان با روشی به نام خنک سازی مقاوم تر کرد.

 • نصب و نظافت آسان

نصب شیشه‌های خم بسیار آسان است و به آرامی در محل مورد نظر ثابت می‌شوند. همچنین تمیز کردن آن ها بسیار راحت‌تر از سایر مصالح مثل چوب و آجر است. اثر انگشت، چربی‌ها و آلودگی‌های محیط را می‌توان به آسانی با یک پارچه و محلول شیشه شو پاک کرد و تمامی گردوغبار و کثیفی‌ها و آلودگی‌ها را به راحتی از بین برد.

 • تنوع طرح‌ها

شیشه‌های خم برای ساختمان‌ها در طرح‌های متنوعی وجود دارد و در تمامی فضاهای مسکونی و تجاری می‌توان از جلوه‌های شیک این شیشه‌ها استفاده کرد. گزینه‌‌های مختلفی از شیشه منحنی مانند شیشه خم رنگی، حکاکی شده، مات و طرح دار در دسترس است.

کلام آخر

شیشه خم کاربردهای مختلفی دارد و جلوه‌ی زیبا و جذابی در دکوراسیون منزل، فروشگاه ها، هتل‌ها و سایر اماکن به وجود می‌آورد. این شیشه‌های خم نسبت به شیشه‌های معمولی مقاوم تر هستند و ایمن‌تر ساخته شده‌اند.

 1. مهدی هادی خانی

  13 شهریور 1402

  سلام ، آیا شیشه خم رنگی هم تولید میکنید ؟

  1. مریم مختارزاد

   13 شهریور 1402

   سلام وقت بخیر بله شیشه خم در تناژهای رنگی تولید می شود . برای سفارش و هماهنگی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 2. هومن

  21 شهریور 1402

  استحکام این شیشه ها در برابر ضربه چقدر است؟

  1. مریم مختارزاد

   21 شهریور 1402

   سلام وقت بخیر. معمولا شیشه خم اگر از نوع سکوریت باشد مقاومت بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارد. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.