4.9/5 - (15 امتیاز)
شیشه اتاق تمیز - نصب و اجرای کلین روم شیشه ای

اتاق تمیز که به آن کلین روم نیز گفته می شود در واقع محیطی خاص بوده که در آن شرایط ویژه ای در نظر گرفته می شود. در این اتاق پروژه های بسیار حساس در زمینه های مختلف اتجام می شود. این اتاق در مدل های مختلفی وجود داشته که از جمله آن ها می توان به مدل شیشه ای اشاره کرد. شیشه اتاق تمیز در ابعاد مختلف ساخته می‌شود. کلین روم شیشه ای در واقع، یک اتاق کاملا شیشه ای بوده که فضای بسیار جذابی دارد. در ادامه شاه شیشه در خصوص نوع شیشه این اتاق ها توضیح می‌دهد.

برای ساخت کلین روم ها از تجهیزات مختلفی استفاده می شود. این اتاق متشکل از بخش های مختلفی بوده که از جمله آن ها می توان به درب اتاق، پنجره، کف و دیوار اتاق اشاره کرد. زمانی که برای ساخت اتاق تمیز از شیشه استفاده می شود، تمامی بخش های آن از شیشه ای هستند. متریالی که برای این اتاق ها استفاده می گردد، ویژگی های به خصوصی دارد که از جمله آن ها می توان ایمنی بالا و تمیز کردن راحت آن اشاره کرد. در ادامه بیشتر به بررسی این ویژگی ها می پردازیم.

اتاق تمیز شیشه ای چیست؟

پیش از توضیح در مورد شیشه اتاق تمیز، بهتر است در مورد کلین روم توضیح دهیم. کلین روم شیشه ای اتاقی است که به طور کلی از هوای بیرون جدا شده و هوا داخلی آن با استفاده از روش های خاصی تحت کنترل قرار می‌گیرد. در واقع هیچ گونه آلودگی نباید به این اتاق ها وارد شود. برای صنایع به خصوصی که نیاز به یک محیط کاملا استریلیزه است، از اتاق تمیز استفاده می شود. بیشترین مدل کلین روم ها مدل های شیشه ای هستند. زیرا استفاده از شیشه برای این سازه ها مزایا زیادی را به همراه دارد.

شیشه در کلین روم به کنترل بهتر هوا کمک کرده و باعث کنترل دما نیز خواهد شد. همچنین شیشه به خوبی از ورود آلودگی به داخل فضای اتاق جلوگیری می کند. این ماده نسبت به متریال‌های دیگر بیشتر برای استریل شدن اتاق مناسب بوده و شرایط اتاق را به صورت بهتری کنترل می کند. در حال حاضر برای عمده اتاق تمیز ها از شیشه های مخصوص استفاده می شود. این متریال باعث شده تا تهویه اتاق در تمیز ترین حالت ممکن صورت بگیرد.

جنس شیشه اتاق تمیز

شیشه اتاق تمیز مدل های مختلفی دارد. برای به کار بردن هر مدل شیشه ای باید استانداردهایی در نظر گرفته شود. زیرا کلین روم ها محیط بسیار حساسی هستند که برای عملیات های خاص صنعتی طراحی می شوند. بنابراین باید همه متریال و تجهیزات با حساسیت زیادی انتخاب شوند. انواع شیشه کلین روم عبارتند از:

شیشه لمنیت کلین روم

همانطور که می دانید، شیشه لمنیت از نمونه های بسیار پراستفاده در سازه ها و صنایع مختلف است. این شیشه چند لایه‌ای به دلیل ویژگی هایی همانند ضخامت مناسب، ضد حرارت، ضد ضربه بودن و…. برای اتاق تمیز مورد استفاده قرار می گیرند. لمینت یا شیشه نشکن از دو لایه شیشه و یک لایه  PVB تشکیل می شود. البته که این شیشه تحت فرآیندهای مختلفی مقاوم سازی می شود. به همین خاطر نیز یکی از انتخاب های ایده آل برای کلین روم می‌باشد.

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت نیز برای ساخت کلین روم به کار می رود. شیشه های سکوریت نیز به دلیل ضد حرارت و ضد ضربه بودن برای اتاق تمیز گزینه مناسبی هستند. این شیشه در ضخامت متنوع قابل تولید هستند.

شیشه دوجداره

شیشه‌های دوجداره ضخامت بالایی دارند که در میان لایه ها، فضایی از گاز آرگون وجود دارد که باعث می‌گردد میزان عایق بندی شیشه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. به طور کلی شیشه های دوجداره بیشتر برای محیط های داروسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های شیشه کلین روم

ویژگی های شیشه کلین روم

شیشه کلین روم ویژگی هایی دارد باعث شده از آن ها برای ساخت کلین روم ها استفاده شود. ویژگی های این شیشه عبارتند از:

  • میزان شفافیت این شیشه ها بسیار بالاست تا امکان مشاهده داخل اتاق برای افراد مهیا باشد.
  • این شیشه‌ها استحکام و مقاومت بالایی دارند.
  • این متریال عایق صدا و حرارت هستند. این ویژگی برای کلین روم بسیار مهم است.
  • شیشه اتاق تمیز دارای قابلیت ضد عفونی کردن هستند و تمیز کردن آن ها بسیار راحت است.
  • شیشه از خروج هوای داخل اتاق جلوگیری کرده و هوای داخل را کنترل می کند.
  • ماندگاری بالا یکی از دیگر ویژگی های شیشه کلین روم است.
  • این شیشه ها ضد آب بوده و رطوبت را به خود جذب نمی کنند.

 

قیمت شیشه کلین روم

قیمت شیشه کلین روم متغیر است. به همین خاطر نیز نمی توان به طور دقیق در مورد آن قیمتی را بیان کرد. قیمت این شیشه براساس مدل شیشه، متراژ، میزان ضخامت و ابعاد مشخص می‌گردد. توصیه ما به شما این است که برای اطلاع از قیمت دقیق این شیشه با کارشناسان شاه شیشه ارتباط برقرار کنید تا آن ها به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

خرید شیشه اتاق تمیز - شاه شیشه

نکات مهم برای سفارش و خرید شیشه اتاق تمیز

برای سفارش شیشه کلین روم لازم است به فاکتورهایی توجه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشخصات دقیق اتاق تمیز
  • الزامات محیط
  • درجه عایق
  • مدل شیشه

توجه به این موارد به شما کمک می کند تا براساس نیاز و انتظار خود برای ساخت روم کلین، بهترین نوع شیشه را انتخاب کنید.

کاربرد کلین روم

اتاق تمیز یا کلین روم شیشه محیط کنترل شده ای است که ورود هرگونه آلودگی به داخل اتاق جلوگیری می کند. کاربردهای اصلی این اتاق عبارتند از:

  • برای تولید قطعات الکترونیکی
  • تولیدات ابزار پزشکی
  • تولید دارو
  • تولیدات مواد غذایی

جمع بندی

در این مطلب در مورد شیشه اتاق تمیز توضیح دادیم. اتاق تمیز یک محیط خاص برای انجام عملیات هایی بوده که با شیشه های به خصوصی ساخته می شود. این شیشه دارای ویژگی هایی  نظیر ضد آب، ضد حرارت، ضد ضربه و قابلیت ضد عفونی هستند. در حال حاضر کلین روم شیشه ای نسبت به سایر کلین روم ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا نیاز افراد را برای تولید محصولات مختلف در یک محیط خاص، برآورده می کند.